Przewodnik po Turcji 

Turcja-1

Turcja

Stolica: Ankara
Ludność: 72 mln
Pow: 783 562 km2
Język urzędowy: turecki
Waluta: nowa lira turecka

Kraj

Turcja podbija serca Polaków od wielu lat. Zainteresowanie wyjazdami do tego pięknego kraju rośnie z roku na rok. Turyści kochający wspaniałe plaże bez wątpienia zachwycą się Laguną Oludeniz, która razem z otaczającymi wzgórzami tworzy jedno z najpiękniejszych miejsc świata.

Ubranie i wyżywienie

Strój w Turcji jest niezwykle istotny. Turyści są tu bardzo mile widziani, o ile nie łamią powszechnie znanych tu reguł. Warto pamiętać, iż strój bikini akceptowany jest wyłącznie na plaży, a w miejscach publicznych np. meczetach obowiązuje przyzwoity strój: długa spódnica, spodnie, bluzka okrywająca ramiona, często również w meczetach w przypadku kobiet wymagane jest nakrycie głowy.

Zdrowie i pomoc medyczna

Wybierając się do Turcji należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych ze zdrowiem. Niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego i upewnienie się czy obejmuje ono ewentualny transport do szpitala w kraju. Umowy UE w tym zakresie nie mają tu zastosowania, a leczenie w Turcji jest drogie, zaś standard opieki medycznej nie jest zbyt wysoki. Watro pomyśleć też o niezbędnych szczepieniach i przygotowaniu się na ewentualne dolegliwości takie jak biegunka czy udar słoneczny.

Transport lotniczy

Transport lotniczy w Turcji jest dobrze rozwinięty. Warto jednak pamiętać, iż konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać np. za pośrednictwem miejscowych agencji. W Turcji funkcjonuje wiele niedrogich połączeń krajowych. Lot bezpośredni z Polski do Turcji to około 3h (W zależności od lotniska).

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Turcji wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego jest wręcz niezbędne. Również osoby lubiące aktywnie spędzać swój wypoczynek powinny pomyśleć o dodatkowym wykupieniu odpowiedniej polisy.

Sprzęt nurkowy, rowery, deski windsurfingowe,

Kurorty tureckie posiadają atrakcyjną ofertę, jeśli chodzi o sporty wodne. W większych kurortach znajdują się kluby lub szkoły nurkowania, gdzie pod okiem fachowców można przejść kurs i uzyskać odpowiedni certyfikat. Oprócz tego popularnością cieszy się tu windsurfing, żeglarstwo, narty wodne czy też loty na paralotni. W czasie pobytu w Turcji istnieje również możliwość skorzystania z pół golfowych przygotowanych specjalnie dla turystów. W ostatnich latach ich liczba imponująco wzrosła.

Sejf

Praktycznie każdy hotel posiada sejf w recepcji, obiekty o wyższym standardzie mają je także w wyposażeniu pokoi. Zawsze jest to jednak usługa płatna.

Plaża

Korzystając z plaż w Turcji należy pamiętać, iż strój plażowy akceptowany jest tylko na plaży. Plaże w Turcji nie należą do zbyt czystych, dlatego warto pomyśleć o obuwiu ochronnym.

Położenie

Turcja to ogromne państwo o powierzchni niemal dwukrotnie większej niż powierzchnia Polski. Leży ona na styku Wschodu i Zachodu. Do Europy należy zaledwie 3% powierzchni, pozostała część należy do Azji. Do tureckich sąsiadów zaliczamy: Grecję, Bułgarię (od pn.-zach.), Gruzję i Armenię (od pn.-wsch.), Iran (od wsch.) oraz Syrię i Irak (od pd.-wsch.). Turcja otoczona jest trzema morzami: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim.

Klimat

Turcja to tak naprawdę trzy strefy klimatyczne. Pierwsza to obszar morza Marmara oraz wybrzeży mórz Śródziemnego i Egejskiego, gdzie panuje typowo śródziemnomorski klimat z gorącym latem i łagodną zimą. Druga to region Morza Czarnego o ciepłych latach i również łagodnych zimach. Trzecia zaś to obszar środkowej i wschodniej Anatolii z upalnymi i suchymi latami i chłodnymi zimami.

Dokumenty i wiza

UWAGA! Od 2015 roku zakup tureckiej wizy na przejściu granicznym nie będzie możliwy. Obywatele RP muszą wykupić wizę przed planowanym wylotem do Turcji. Wizę w celach turystycznych można uzyskać jedynie za pośrednictwem systemu E-visa: www.evisa.gov.tr/pl (koszt wizy 20 USD/os.). Więcej informacji na temat zakupu wizy: www.evisa.gov.tr/pl/tour/. Podróżni podlegający obowiązkowi wizowemu do Turcji zobowiązani są posiadać paszport ważny co najmniej 60 dni od daty wygaśnięcia ważności wizy. Wiza turecka jest wizą wielokrotnego przekraczania granicy ważną 180 dni (przy czym łączny pobyt w tym okresie na terenie Republiki Tureckiej nie może przekraczać 90 dni). Każdy obywatel Polski zobowiązany jest do wykupienia wizy.

Przepisy celne

Do Turcji można wwieźć 200 papierosów, 50 cygar, 0,75l alkoholu, 5l wina lub likieru. Wwóz rzeczy wartościowych np. laptop czy telefon komórkowy może zostać odnotowany w paszporcie, a później przy wyjeździe może być sprawdzane, czy właściciel nie sprzedał tych rzeczy. Najcięższym przestępstwem jest posiadanie narkotyków i jest ono surowo karane.

Czas

Standardowy czas GMT +2 godz. Latem (IV-X) następuje przesunięcie o 1 godz.

Elektryczność

220 V. Stosuje się wtyczki okrągłe o dwóch bolcach.

Waluta, bankomaty, karty płatnicze

Obowiązującą walutą jest lira turecka (YTL). Nie ma ograniczeń co do wysokości wwożonej kwoty. Jeśli chodzi o formy płatności to najbardziej popularna jest płatność gotówką. Powszechne są tu również całodobowe bankomaty, kantory wymiany walut i banki (tu jednak formalności zajmują więcej czasu i potrzebny jest paszport). Coraz więcej hoteli i restauracji akceptuje karty typu Visa czy MasterCard. Warto mieć też przy sobie trochę obcej waluty jak euro czy dolary.

Napiwki

W Turcji przyjęta jest zasada, iż napiwek należy się każdemu, kto wyświadcza nam jakąś przysługę, zarówno w restauracji (10-15%), w hotelu, jak również w takich miejscach jak kino.

Zakupy i ceny

Wybierając się na zakupy można skorzystać z bardzo europejskich centrów handlowych czy galerii lub też wybrać się na typowo turecki Wielki Bazar, gdzie godzinami można przemierzać kolejne alejki odkrywając nowe perełki godne zakupu. Warto jednak pamiętać, że w Turcji możemy mówić wręcz o obowiązku targowania się. To istny rytuał, w którym uczestniczy sprzedawca i klient. Im dłużej trwają negocjacje, tym większa satysfakcja z zakupy. Towary można również kupić w sklepach z ustalonymi z góry cenami.

Fotografowanie

W czasie zwiedzania fotografowanie jest dozwolone, jednak przed każdym wejściem do obiektu zabytkowego należy upewnić się, jakie obowiązują w nim procedury związane z używaniem sprzętu tego typu. Muzea czasem pobierają opłaty za filmowanie i fotografowanie, często zakazane jest używanie lamp błyskowych. Fotografując meczety należy pamiętać, by robić to z odpowiednią dyskrecją i również bez lamp błyskowych.

Ambasada RP

Ambasada RP Ataturk Bulvari 241 Kavaklidere Posta Kutusu 20, 06650 Ankara tel. 0312/4675619,4673365 KONSULAT GENERALNY W STAMBULE Istanbul - Maslak, Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No: 7, K. 5 Tel : (+90 212) 2906630 - 2906631

Komunikacja

Najbardziej popularnym środkiem lokomocji w Turcji są dolmusze, czyli małe, szare busy, których częstotliwość kursowania jest duża, często zatrzymują się tam, gdzie jest potencjalny klient. Opłata to równowartość od 2 do 5 zł w zależności od trasy. Jeżeli chodzi o taxi, należy uzgodnić trasę oraz cenę przed rozpoczęciem podróży. Oprócz tego wybierając się na wycieczkę warto wybierać autobusy, które zapewniają szybki, niezbyt drogi i wygodny sposób podróżowania. Poruszając się po mieście można korzystać również z autobusów, taksówek, a w większych miastach z metra.

Telefony komórkowe

Działają bez zastrzeżeń (rozmowy lokalne są bardzo tanie, międzynarodowe-drogie). Można również korzystać z powszechnie dostępnych aparatów telefonicznych na kartę.

Internet

W Turcji w prawie każdym hotelu cztero- lub pięciogwiazdkowym są kafejki internetowe. W hotelach o wysokim standardzie coraz częściej w recepcji można korzystać z Internetu bezprzewodowego.

Wypożyczenie samochodu

Możliwe jest wypożyczenie samochodu zarówno w lokalnych, jaki i międzynarodowych firmach. Koszt wynajmu jest dosyć wysoki i wymagane jest ukończone 21 lat, co najmniej 1 rok posiadania prawa jazdy oraz karta kredytowa lub spora ilość gotówki na wpłacenie kaucji.
Bezpłatny Newsletter!
Zapisz się aby otrzymywać najnowsze oferty i promocje
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Ładowanie...