Przewodnik po Japonii 

Japonia-1

Japonia

Stolica: Tokio
Ludność: 126,8 mln
Pow: 377 835 km2
Język urzędowy: japoński
Waluta: jen

Kraj

Japonia jest położona na styku płyt tektonicznych, w obrębie „ognistego pierścienia Pacyfiku”. Stałym zagrożeniem są więc trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami. Z liczbą ludności 128 mln osób Japonia zajmuje 10. miejsce w świecie.

Ubranie i wyżywienie

Moda japońska nie ustępuje modzie europejskiej. Wśród Japończyków jest wielu kreatorów mody o światowej sławie.

Zdrowie i pomoc medyczna

Pomoc medyczna w Japonii jest nie na bardzo wysokim poziomie, jednak obcokrajowcy nie mogą liczyć na bezpłatną służbę zdrowia, dlatego należy wykupić w kraju dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Transport lotniczy

Brak jest bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Japonii. Najpopularniejsze są loty przez Amsterdam lub któryś z niemieckich portów lotniczych. Trzy największe japońskie międzynarodowe porty lotnicze to Narita w Tokio, Kansai w Osace i Centralny Japoński Port Lotniczy w Nagoi.

Ubezpieczenie

Obcokrajowcy nie mogą liczyć na bezpłatną służbę zdrowia, dlatego przed wyjazdem na wakacje należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i dobrze zapoznać się z zakresem usług nią objętych.

Sprzęt nurkowy, rowery, deski windsurfingowe,

U wybrzeży Japonii, na czystych morzach oprócz plażowania można oczywiście uprawiać wiele sportów wodnych. Dla miłośników pływania i nurkowania wspaniałym miejscem jest wschodnia część Sikoku. Na zwiedzanie głębin morskich można się wybrać łodzią podwodną Blue Marine. Fascynującym zjawiskiem tej części wyspy są również nocne wizyty żółwi, które składają na plażach swoje jaja. Golf cieszy się dużą popularnością w Japonii. Choć naturalne pofalowanie większości powierzchni kraju nie sprzyja powstawaniu ogromnych pól golfowych, jest to sport bardzo ekskluzywny i elitarny.

Przewóz zwierząt

Zwierzęta można wwieźć pod warunkiem, że przedstawimy ich świadectwo zdrowia (w przypadku psów i kotów niezbędne jest także zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie).

Plaża

Japonia to kraj wyspiarski, a co za tym idzie, linia brzegowa kraju jest doskonale rozwinięta. Kraj ten nie jest być może najlepszym do plażowania, ale z pewnością znajdziemy tam miejsca godne naszej uwagi, które zapewnią nam doborowe warunki odpoczynku.

Położenie

Japonia to archipelag wysp i wysepek ciągnących się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji i tworzących łuk długości 2990 km. Liczne półwyspy i zatoki sprawiają, że linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a jej długość wynosi 29 751 km. Na południowym zachodzie, poprzez Morze Wschodniochińskie, Japonia graniczy z Chinami, na zachodzie Morze Japońskie oddziela kraj od obu Korei oraz Rosji. Na północy cieśnina Sōya (La Perouse’a) oddziela Japonię od rosyjskiej wyspy Sachalin, a cieśnina Nemuro (Kunaszyrska) od Wysp Kurylskich. Od wschodu i południa kraj oblewają wody Oceanu Spokojnego.

Klimat

Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu – zwrotnikowej, w części środkowej – podzwrotnikowej, a na północy – umiarkowanej ciepłej. Na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy, którego zasięg obejmuje wyspy i kształtuje morski charakter klimatu kraju.

Dokumenty i wiza

Wiza nie jest wymagana w przypadku wyjazdów turystycznych trwających do 90 dni oraz wyjazdów służbowych (konferencje, spotkania biznesowe itp.). Wiza wymagana jest natomiast, gdy wyjeżdżający otrzymuje w Japonii wynagrodzenie (wyjazdy do pracy, na stypendia, na szkolenia itp.). Przy wjeździe bezwizowym paszport powinien być ważny co najmniej trzy miesiące od dnia wjazdu na terytorium Japonii.

Przepisy celne

Przez granicę przewieźć możemy trzy butelki alkoholu o pojemności 0,7 l, 100 cygar lub 400 sztuk papierosów, bądź 500g tytoniu innego rodzaju. Z cła zwolnione są ubrania, przedmioty osobistego użytku i przybory toaletowe (w tym ok. 55cc perfum). Wwieźć można także zapas leków na własny użytek na okres 2 miesięcy. Obowiązuje zakaz wwożenia żywności pochodzenia zwierzęcego, kwiatów, owoców, roślin i nasion. Standardowo przez granicę przewozić nie można broni, amunicji i narkotyków. Wwieźć można dowolną sumę pieniędzy, ale kwotę powyżej 1 mln JPY należy zadeklarować.

Czas

UTC+9

Elektryczność

Napięcie prądu elektrycznego wynosi 100 V, a jego częstotliwość 50/60 Hz. Warto jednak zabrać odpowiedni adapter, gdyż japońskie gniazdka elektryczne są odmiennego standardu od polskich.

Waluta, bankomaty, karty płatnicze

Obowiązującą walutą Japonii jest jen – JPY. Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach (kantory są rzadziej spotykane), dostępne są oczywiście bankomaty, ale w sklepach i restauracjach można płacić kartą. Bankomaty z zasady nie obsługują europejskich kart płatniczych. Wyjątkiem są bankomaty w urzędach pocztowych oraz w sieci sklepów całodobowych 7 eleven akceptujące europejskie karty płatnicze. Nie wszystkie karty kredytowe i debetowe wydane w Polsce są w Japonii honorowane. Można korzystać z karty Visa i Master Card.

Napiwki

Japonia jest krajem, w którym pozostawienie dodatkowych pieniędzy jest odbierane jako brak szacunku. W Kraju Kwitnącej Wiśni przyjęło się raczej płacenie rachunków przy kasie, niż kelnerom czy też kelnerkom.

Zakupy i ceny

Zakupy w Japonii niewątpliwie należą do prawdziwej przyjemności. Towary tu sprzedawane mają najwyższą jakość, a obsługa stara się z uśmiechem służyć fachową poradą i informacją. Działają tu supermarkety i domy towarowe. Sklepy otwarte są w weekendy, natomiast nieczynne są raz w tygodniu (zazwyczaj jest to poniedziałek). W Japonii jest wiele sieci sklepów całodobowych. Sa to sklepy samoobsługowe.

Fotografowanie

Fotografowanie i filmowanie leży w naturze Japończyków, dlatego też nie powinniśmy napotkać trudności w uwiecznianiu naszego pobytu.

Ambasada RP

Ambasada RP w Tokio 2-13-5 Mita, Meguro-ku, Tokyo 153-0062 Tel.: (81-3) 5794-7020 Fax: (81-3) 5794-7024 Konsulat RP w Osace Konsul Honorowy 3-1-1, Nakamiya Ohike, Hirakata, Osaka 573-0004 tel. (81) 72-849-2218 fax. (81) 72-848-5315

Komunikacja

W Japonii każdy rodzaj transportu jest doskonale zorganizowany. Kraj przecina gęsta sieć linii kolejowych, dróg i autostrad, a każdy region posiada dogodne połączenia lotnicze i morskie. Imponujące pod względem wielkości i długości są japońskie mosty i tunele. Słynna na cały świat jest również najbardziej rozbudowana sieć tokijskiego metra.

Telefony komórkowe

Sieć GSM nie jest dostępna w Japonii. Telefonia 2G realizowana jest w innych technologiach. Sieci WCDMA (3G, UMTS) są popularne w Japonii. Zasięg sieci trzeciej generacji jest wystarczający. Jedynie podczas przejazdu pomiędzy miastami mogą być przejściowe kłopoty z zasięgiem. Aby korzystać z roamingu należy się upewnić czy telefon obsługuje trzecią generację na używanych w Japonii częstotliwościach.

Kuchnia

W kraju Kwitnącej Wiśni jedzenie oraz jego przygotowanie jest niemal rytuałem. Spożywanie posiłków poza domem należy do największych przyjemności czasu wolnego. W przygotowanie z pozoru prostych potraw tradycyjnej japońskiej kuchni wkłada się wiele serca i pracy. Ogromną wagę przywiązuje się do świeżości produktów, sposobu ułożenia, a także koloru potraw. Podstawą tej kuchni jest ryż, a kwintesencję tutejszych dań stanowią przyrządzane na wszelkie możliwe sposoby ryby i owoce morza. Z ich udziałem, często w surowej postaci powstają tak charakterystyczne potrawy jak: sushi, sashimi, czy mająca portugalskie pochodzenie tempura. Do kulinarnych rarytasów zalicza się rybę fugu. Ważną część japońskiej diety oraz istotny składnik potraw stanowią warzywa.

Internet

Obecnie Japonia szczyci się najlepiej rozwiniętym systemem telekomunikacyjnym na świecie. Japończycy wyprzedzają resztę świata jeśli chodzi o nowinki technologiczne pod każdym względem. Internet jest powszechnie dostępny, również sieci bezprzewodowe (powstało tu np. największe forum internetowe na świecie).

Wypożyczenie samochodu

W Japonii działają wszystkie znaczące międzynarodowe firmy wypożyczające samochody oraz rozliczne lokalne. Do wynajęcia auta niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy. Wydane w Polsce międzynarodowe prawo jazdy może nie być w Japonii honorowane. Bez większych problemów honorowane są natomiast prawa jazdy wydane w Polsce zgodne z wzorem unijnym.
Bezpłatny Newsletter!
Zapisz się aby otrzymywać najnowsze oferty i promocje
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Ładowanie...