Przewodnik po Indiach 

Indie-1

Indie

Stolica: Nowe Delhi
Ludność: 1,2 mld
Pow: 3,2 mln km2
Język urzędowy: hindi
Waluta: rupia indyjska

Kraj

Indie są jednym z najbardziej popularnych destynacji na świecie. Kraj ten usytuowany w południowo-zachodniej części Azji jest pełen kolorów, zabytków, starożytnych świątyń, pałaców i fortów, kultury, sztuki i religii o nigdzie nie spotykanej harmonii i wymiarze - kwintesencja egzotyki która przyciąga zafascynowanych turystów z całego świata. Każdy region tego ogromnego kraju charakteryzuje się odmienna topografia, kultura, tradycjami, muzyka, tańcem, dialektem i smakiem. Od północy otoczona Himalajami, od wschodu Zatoka Bengalska, od zachodu Morzem Arabskim i od południa Oceanem Indyjskim stad możliwości różnorodnej formy wypoczynku poczynając od górskich wycieczek, wspinaczki skałkowej i narciarstwa po wypoczynek na tropikalnych plażach, rejsach po stałych wodach lądowych, safari na pustyniach Rajstanu itp. Indie to kraj Ajurvedy, starożytnej medycyny którą się tu nadal stosuje, masaże, zabiegi, naturalne lecznictwo są popularne na całym świecie. Również joga i medytacje stanowią kolejny obszar zainteresowań turystów przyjeżdżających do tego kraju, tak więc każdy możne znaleźć coś dla siebie. Mieszkańcy Indii to to bardzo otwarci i ciekawi ludzie, którzy w większości znają przynajmniej podstawy języka angielskiego i są w stanie komunikować się z obcokrajowcami ale jeżeli ktoś nie mówi po angielsku można mieć ze sobą małe rozmówki aby moc komunikować podstawowe potrzeby. Jest to naród bardzo religijny i konserwatywny, bogate tradycje i zwyczaje są tu znamiennie kontynuowane i honorowane stad lepiej omijać wszelkie komentarze na tematy religijne. Choć z drugiej strony naród ten uwielbia mówić o własnych zwyczajach, Bogu, festiwalach religijnych których jest razem ok 45! I jeżeli ktoś ma okazje wziąć udział w takim wydarzeniu to można to zrobić bez wahania, będzie się traktowanym jak członek rodziny, Hindusi są znani ze swojej gościnności.

Ubranie i wyżywienie

Zalecany lekki, nie prześwitujący, jasnego koloru bawełniany ubiór, spodnie cargo, szorty do kolan, bluzy i podobne luźne stroje. W wypadku kobiet starać się nie uwydatniać prywatnych części ciała oraz kolan i ramion - polecamy dla osobistego komfortu i z szacunku dla lokalnej tradycyjnej kultury, aczkolwiek Hindusi nie sprawiają problemów i sa bardzo pozytywnie nastawieni do turystów. Wygodne lekkie buty, sandały i klapki sprawdzone wcześniej do wycieczek pieszych. W większości świątyń i niektórych zabytków należny zostawiać obuwie na zewnątrz za minimalna oplata. Również w świątyniach wymagane jest pełne okrycie ciała od mężczyzn i kobiet. W porze zimowej można mieć swetry i zimowa odzież. Zalecane lekka peleryna przeciwdeszczowa lub parasol. Nakrycie głowy, kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne są obowiązkowe!

Zdrowie i pomoc medyczna

Wyjeżdżający do Indii, a szczególnie na wyprawy górskie powinni na własną rękę skonsultować się z lekarzem co do osobistej kondycji organizmu w warunkach wysokogórskich, tropikalnych temperaturach i wilgotności powietrza i co do szczepień. Wykupienie ubezpieczenia w podroży od wypadków i zdrowotne jest zalecane. Uczestnicy wypraw górskich powinni na własną rękę zadbać o dobra kondycje ciała, zalecane rutynowe spacery lub wyprawy w górzyste tereny 4-6 tygodni przed trekingiem. Aczkolwiek lekarze w Indiach i opieka medyczna jest bardzo dobra i niedroga, zalecane jest mieć przy sobie mała apteczkę z najważniejszymi lekami wg zaleceń lekarza. Dla polskich turystów nie ma żadnych obowiązkowych szczepień dla podróżnych jadących do Indii. Zaleca się jednak zapobiegawczo przejść następujące szczepienia: -wirusowe zapalenie wątroby typu A i B -tężec + błonica -choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis) -dur brzuszny -japońskie zapalenie mózgu Dwa ostatnie szczepienia zaleca się tylko w niektórych przypadkach. Przed wyjazdem koniecznie skontaktujmy się z odpowiednią placówką, która przeprowadza takie szczepienia tam doradzą nam na co się zaszczepić. Malaria Zaleca się też wszystkim podróżującym do Indii stosowanie środków ochrony przed ukłuciami przez komary oraz zapobiegawczo zażywanie leków przeciw malarii. Można je kupić na miejscu w aptekach za kilkanaście rupii. Uwaga: Podane powyżej szczepienia i zalecenia podane są dla zdrowych i dorosłych podróżników. Zawsze należy skontaktować się z odpowiednią placówką w celach rozwiania wątpliwości. Wizytę taką należy przejść co najmniej 2 miesiące przed wyjazdem, aby w razie konieczności zdążyć przeprowadzić wszystkie konieczne szczepienia.

Plaża

Plaże są publiczne, szerokie i piaszczyste. Parasole i leżaki dostępne w tzw. shacks (budkach przy plaży), gdzie można też zamówić drinki i proste posiłki. Nazywane najczęściej imieniem właściciela są malowniczym dodatkiem i bardzo pomocną „instytucją” w życiu plażowym

Położenie

Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan na północy, Mjanma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, zaś od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Do Indii należy archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim 450 km na zachód od wybrzeży kraju oraz leżące w Zatoce Bengalskiej archipelagi Andamanów i Nikobarów.

Klimat

Indie to kraj tropikalno-monsunowy z różnorodnymi klimatycznymi cechami. Nizina Hindustanska charakteryzuje się klimatem zwrotnikowo-pustynnym, natomiast Himalaje podzwrotnikowo-górskim, chłodnym. Sezony dzielimy na zimę, lato, porę deszczowa i po monsunową. Zima trwa od grudnia do lutego z temperaturami 10-20 stopni Celsiusa na północnym zachodzie, 20-30 stopni Celsiusa na południowym wschodzie. Lato zaczyna się w marcu i trwa do czerwca z temperaturami od 30 - 40 stopni Celsiusa w większości kraju. Lipiec, sierpień i polowa września to pora deszczowa, reszta roku należny do pory po monsunowej suchej.

Dokumenty i wiza

Przy wjeździe do Indii potrzebna jest nam wiza. Istnieją trzy rodzaje wiz: pobytowa (otrzymać ją możemy na okres 6 miesięcy, 1 roku lub 5 lat), turystyczną (otrzymujemy ją na 6 miesięcy bez prawa do przedłużenia jej na miejscu) oraz tranzytowa (wydawana na okres 15 dni). Gdy posiadamy wizę pobytową lub turystyczną to należy zwrócić uwagę na to iż są one wydawane na jedno, dwu lub wielokrotne prawo przekraczania granicy. W nagłych i uzasadnionych przypadkach możliwy jest wjazd do Indii bez posiadania ważnej wizy. Okres pobytu w Indiach w takich przypadkach wynosi od 72 godzin do maksymalnie 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przedstawicieli placówek dyplomatycznych. Należy również zwrócić uwagę na fakt iż wymagany jest 12 miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy) natomiast sam wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Jeżeli posiadamy wizę tranzytową musimy okazać bilet na dalszą podróż lub powrotnego do kraju. Czas oczekiwania na wizę wynosi około 15 dni roboczych (radzę załatwiać je wcześniej a nie na ostatni moment ponieważ okres ten może się z różnych przyczyn wydłużyć). Pamiętajmy również, że przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy traktowane jest tam jako poważne wykroczenie. Jeżeli chcemy wyrobić sobie wizę turystyczną to należy przynieść ze sobą: paszport z odpowiednim okresem ważności, 2 aplikacje wizowe, 3 kolorowe zdjęcia, bilet powrotny lub jego rezerwacja, rezerwacja hotelu. Dokumentami niezbędnymi do uzyskania wizy są 1. jedno aktualne zdjęcie (biometryczne, na jasnym tle, o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm), 2. paszport ważny minimum 1 rok od daty powrotu do kraju, musi posiadać co najmniej 2 wolne strony, nie może być zniszczony, podarty, zalany. 3. wypełniony wniosek wizowy online, dostępny w linku poniżej http://indianvisaonline.gov.in. 4. do każdego wniosku wizowego online należy dołączyć potwierdzenie rezerwacji wystawione przez B.P. ALFA STAR (jeden wniosek internetowy = jedno potwierdzenie rezerwacji), 5. Uwaga: Aplikacja powinna być wypelniona w języku angielskim. Wszystkie pola muszą być uzupełnione. 6. Koszt wizy wynosi około 230 zł 7. informacje dotyczące wizy do Indii: http://www.blsindiavisa-poland.com/index.php Podpis osoby wypełniającej wniosek wizowy musi być zgodny z podpisem w paszporcie. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminowość dostarczania dokumentów do wizy gdyż zbyt późne dostarczenie dokumentów może spowodować odmowę wizy

Przepisy celne

Podczas przekraczania granicy nie ma ograniczeń co do wysokości przewożonych kwot pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że trzeba zgłaszać każde kwoty przewyższające 10 000 USD, zaleca się także zgłosić kwoty niższe. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Przepisy te mieszczą się w ogólnie przyjętych przepisach celnych na świecie. Bez cła można przewozić rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 sztuk papierosów oraz 1 litr mocnego alkoholu. jeżeli przewozimy sprzęt elektroniczny typu: aparat fotograficzny, laptop, telefony komórkowe to jest to odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bardzo ważną kwestią na każdych lotniskach jest zakaz przewożenie broni i amunicji. Istnieje także zakaz przewożenia złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Pamiętajmy także iż nie możemy z Indii wywozić: antyków (przedmiotów które mają ponad 100 lat), skór zwierząt (szczególnie gadów), wyrobów z kości słoniowej oraz skorup żółwi. Zabrania się także wwozić i wywozić narkotyki. Osoby próbujące przemycić narkotyki podlegają karze pozbawienia wolności od 10 do 20 lat.

Czas

Strefa czasowa: UTC +5:30 (brak zmiany czasu letni i zimowy dlatego różnica między czasem polskim wynosi 3:30 lub 4:30 w zależności od zmiany czasu w Polsce)

Elektryczność

Elektryczność 240V/50Hz, wtyczki do prądu są takie same jak w Europie.

Waluta, bankomaty, karty płatnicze

Indyjska waluta to Rupee (INR) Obecny przelicznik USD 1 = 50INR, EURO 1 = 60INR ATM są dostępne w większości kraju, oprócz gór. Jest ich ok 80,000 na terenie Indii. Karty kredytowe i debetowe Master Card i Visa są wszędzie uznawane. Można je ozywać w większości agencji podroży, liniach lotniczych, prywatnych szpitalach, droższych restauracjach, supermarketach i większych sklepach. Można wymienić walutę (dolar, euro itd) lub czeki podróżne w wielu dostępnych bankach – godziny urzędowania od 10.00 do 14.00. W Indiach działa Western Union ale tylko w jedna stronę - w wypadku otrzymywania pieniędzy. Pieniądze można z łatwością wymienić na lotniskach, w niektórych hotelach i międzynarodowych kantorach wymiany walut, zaleca się wymianę w miarę możliwości większych sum za jednych zamachem szczególnie w czasie dłuższych wycieczek do małych miejscowości gdzie taka wymiana możne być niemożliwa. Zalecane korzystanie tylko z akredytowanych biur wymiany pieniędzy i czeków podróżnych, w miejscach nielegalnych istnieje ryzyko bycia oszukanym.

Napiwki

Jak w większości krajów na świecie również i w Indiach za wykonywane usługi spodziewany jest napiwek, dzięki któremu dana usługa jest dużo lepsza. Można przygotować USD 10 od grupy dla kierowcy który jest z grupa przez cały czas wycieczki, indywidualnie ok.USD 5 dla przewodnika lokalnych zabytków, masażysty, kelnera, USD 2/3 dla obsługi hotelowej. USD 15 od grupy dla kucharza w czasie trekingu, USD 20/30 dla przewodnika górskiego, USD 5/10 dla tragarzy górskich i właścicieli koców. Zapytania co do wysokości napiwku można kierować do kierownika wycieczki.

Zakupy i ceny

Zakupy w Indiach to interesujące i mile doświadczenie! Kraj ten jest znany z pięknych tkanin, rękodzieł, biżuterii, dywanów, mebli itp., które można zakupić za bardzo dobra cenę która należny odpowiednio wytargować. Większość sklepikarzy podaje wyższe ceny dla zagranicznych turystów i ci maja okazje wykazać się zdolnością targowania często lepsza od lokalnych nabywców. Nigdy nie należny robić zakupów w pospiechu. Dobrze jest przenaczyc odpowiednia ilość czasu na ta przyjemność, sklepikarze wyczują pospiech i wykorzystają taka sytuacje. Woda od 15 Rps i wiecej za 1L Lunch od 200 Rps i wiecej (tylko jedzenie) Herbata od 20 Rps Soki od 50 Rps Piwo od 100 Rps

Fotografowanie

W większości miejsc zwiedzania wnoszone są opłaty za używanie aparatów fotograficznych i kamer wideo. W niektórych świątyniach, zabytkach historycznych, fortach, pałacach, klasztorach i grobowcach fotografowanie jest całkowicie zabronione. Zarówno w miejscach o charakterze militarnym, dworcach kolejowych, mostach, metro, terenach przygranicznych, obszarach plemiennych nie wolno fotografować aczkolwiek można uzyskać pozwolenie od władz lokalnych.

Inne rady

Gdy podróżujemy środkami komunikacji publicznej zwłaszcza pociągiem pieniądze i dokumenty zawsze trzymajmy jak najbliżej siebie. Bagaż zawsze warto przypiąć do łóżka metalowym łańcuchem który kupimy bez problemu na peronach. Najniebezpieczniejszym pociągiem pod względem kradzieży jest Shatabdi Express jadący z Delhi do Agry. Nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od podróżujących z nami osób. Zwłaszcza w sytuacji gdy podróżujemy sami. Mogą się nim znaleźć narkotyki lub środki nasenne które sprawią że zaśniemy i gdy się obudzimy kilka godzin później naszego bagażu już nie będzie. Niebezpieczne regiony Jednym z najbardziej niebezpiecznych regionów jest Kull, gdzie przez parę lat zaginęło lub zostało zamordowanych 17 turystów. W wycieczki najlepiej wybierać się w grupie a gdy wyruszamy gdzieś za miasto w góry zostawmy wiadomość o trasie naszego marszu i spodziewanym powrocie innym osobom np. obsłudze hotelu. Zanim wyruszymy w obszary przygraniczne takie jak np. okolice Dźammu i Kaszmiru zasięgnijmy porady ambasady ponieważ jest to teren częstych zamachów, ataków bombowych i porwań.

Ambasada RP

Ambasada RP 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi tel.: (0-09111) 514-96-900 fax.: (0-09111) 687-19-14 Konsulat Generalny RP w Mumbaju Manavi Apartments, 2 nd Floor, 36, B.G. Kher Marg, Malabar Hill, Mumbai-400 006, Indie tel.: (00-9122) 2363-3863

Komunikacja

Dzięki rozbudowanej sieci połączeń autobusowych podróżowanie po Indiach jest dość proste. Wielu turystów woli jednak podróżować pociągiem ponieważ takie podróże są przeważnie wygodniejsze. Pamiętajmy jednak, że wiele autobusów w Indiach jest bardzo wyeksploatowanych a sami kierowcy często jeżdżą bardzo szybko. Autobusy kursują częściej niż pociągi, łatwiej także się do nich dostać bo nie są tak zatłoczone. Podróż autobusem powinniśmy wybrać przy niezbyt długich trasach, przy dłuższych lepszym rozwiązaniem będzie podróż koleją. Indie mają największą na świecie sieć kolejową (ponad 60 tys. km torów) zarządzaną przez jedno przedsiębiorstwo - Indian Railways - zatrudniające 1,6 mln pracowników, co pod tym względem daje im pierwsze miejsce na świecie. Pociągi docierają do 7085 stacji i przewożą codziennie 11 mln pasażerów. Podróżowanie pociągiem w Indiach ma niewątpliwie swój urok. Potwierdzi to każdy kto chodź raz miał okazję przejechać się pociągiem w tym kraju. Jeżeli chcemy podróżować nocą z uwagi na wygodę podróży zdecydowanie powinniśmy wybrać ten środek transportu. W wielu pociągach wydzielono pewną część miejsc dla turystów a w większych dworcach są specjalne kasy dla obcokrajowców. Podróż pociągiem jest dość bezpieczna. Podczas monsunu część połączeń zostaje zawieszona z powodu wezbranych rzek i powodzi, co dotyczy głównie terenów na północy wokół Gangesu oraz rejonów ujścia rzek. W większych miastach istnieje sieć połączeń podmiejskich, Jest to bardzo wygodny środek transportu w ciągu dnia, aczkolwiek przepełnionych w godzinach szczytu. Pamiętajmy, że pociągi te zatrzymują się na stacjach tylko na chwilę, tak więc trzeba wcześniej przecisnąć się do wyjścia (zwłaszcza gdy jest tłok).

Telefony komórkowe

Telefony alarmowe: pogotowie ratunkowe - 102 straż pożarna - 101 policja - 100

Kuchnia

Kuchnia indyjska wbrew panującemu przekonaniu to nie tylko dania wegetariańskie. Tradycja wstrzymywania się przed spożywaniem pokarmów mięsnych utrzymała się głównie na południu kraju gdzie ni docierali biali osadnicy czy muzułmańscy najeźdźcy. Jednakże miłośnicy potraw mięsnych powinni uważać spożywając takie dania ponieważ mięso przechowywane jest często w skandalicznych warunkach. Jak powszechnie wiadomo w Indiach obowiązuje zakaz spożywania mięsa krów i indyjscy kucharze zmuszeni są zastępować go innym mięsem. Większość ludzi po kilku dniach smakowania kuchni indyjskiej ma problemu z żołądkiem i ogólnie z samopoczuciem. Należy wówczas spożywać więcej produktów bogatych w białka oraz owoce bardzo łatwo dostępne na bazarach i stoiskach. Bardzo tanie są tutaj banany, mandarynki czy pomarańcze. Z czasem jednak powinniśmy się przystosować do indyjskiej kuchni jeżeli tylko będziemy myć owoce, warzywa czy jadać w sprawdzonych restauracjach. Pamiętajmy także, że kuchnia indyjska odznacza się dodawaniem bardzo dużej ilości bardzo ostrej przyprawy curry. Jeżeli nawet lubimy ostre jedzenie to pamiętajmy, aby nie zamawiać ostrych potraw no chyba, że naprawdę bardzo dobrze znosimy tego typu jedzenie. Najpopularniejsze dania kuchni indyjskiej Do dań takich niewątpliwie zaliczają się Tandoori, biryani oraz pulao. Pierwszy z nich dania Tandoori to przyrządzana głównie na północy Indii potrawa w specyficznych glinianych piecach. Gotuje się na nim potrawy po uprzednim zalaniu ich marynatą z jogurtu przyprawionego ziołami. Najbardziej popularnym mięsem do tego dania jest zdecydowanie kurczak.

Wypożyczenie samochodu

Podróżowanie po Indiach samochodem Ten sposób podróżowania nie należy do najprzyjemniejszych. Drogi w Indiach są wąskie, zatłoczone i zakorkowane zwłaszcza w większych miastach. Podróż taka zajmuje wiele czasu i pochłania duże ilości paliwa. Pomoc drogowa działa opieszale, a w razie kłopotów są problemy ze znalezieniem części zamiennych, mimo że warsztatów samochodowych nie brakuje. Bardzo charakterystyczne dla indyjskich dróg jest używanie klaksonu. Dosłownie co chwile słychać trąbienie samochodów. Możemy się poczuć jak na jakiś zawodach w najgłośniejszy klakson.
Bezpłatny Newsletter!
Zapisz się aby otrzymywać najnowsze oferty i promocje
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Ładowanie...