Przewodnik po Fuerteventurze 

Fuerteventura-1

Fuerteventura

Stolica: Puerto del Rosario
Ludność: 86 tys.
Pow: 1660 km2
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: euro

Kraj

Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich – powstała 21 milionów lat temu. Najwyższy szczyt to góra Jandía (807 m), jest położona w południowo-zachodniej części wyspy. Dominuje pustynny krajobraz, wraz z masywem wulkanicznym.

Ubranie i wyżywienie

Odpowiedni strój obowiązuje w niektórych kościołach i miejscach pamięci narodowej. W miejscach modlitewnych konieczne jest przyciszenie rozmów a fotografowanie ograniczyć do minimum.

Zdrowie i pomoc medyczna

Nie wymagane są żadne szczepienia. Do korzystania z publicznej służby zdrowia i podstawowych usług medycznych uprawnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można otrzymać w oddziale NFZ. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 45-60 euro a 1-dniowy pobyt w szpitalu (bez zabiegów) 85-180 euro.

Transport lotniczy

Na Wyspy Kanaryjskie można dolecieć samolotami rejsowymi z przesiadką w Madrycie lub Barcelonie, lub czarterem na Teneryfę, a dalej lokalnym transportem morskim bądź lotniczy. Możliwy jest również przelot bezpośrednio przeznaczenia czyli na Fuerteventurę - na pewno jest to wariant najwygodniejszy i najbardziej korzystny cenowo. Lot bezpośredni z Polski na Fuerteventurę trwa około 6h.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego, które w razie konieczności pokryje koszty leczenia w prywatnych szpitalach i klinikach, jak również transport medyczny do kraju.

Sprzęt nurkowy, rowery, deski windsurfingowe,

Fuerteventura została odkryta dla windsurfingu w połowie lat 80 przez Rene Egli. Oferuje ona windsurferom pływanie w przeróżnych warunkach. Wyspa stanowi też doskonały teren do pieszych i rowerowych wędrówek. Panują tu również idealne warunki do uprawiania windsurfingu. Bogata fauna podwodna sprawia, że przybrzeżne wody są rajem dla amatorów nurkowania. UWAGA!Na miejscu dodatkowo pobierana opłata za transfer bagażu sportowego!

Plaża

Fuerteventura posiada najdłuższą linię brzegową i naturalne, szerokie plaże (jest ich ponad 150). Najsłynniejszą z nich jest pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia, na której corocznie odbywają się międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu.

Położenie

Hiszpańska wyspa, położona we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Razem z wyspami Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas.

Klimat

Klimat panujący na wyspie jest bardzo suchy. Czasami w okresie wiosennym na Fuerteventurze występują burze piaskowe.

Dokumenty i wiza

Dla obywateli Polski zniesiony został obowiązek posiadania wiz. Turyści muszą jedynie posiadać ważny dowód osobisty lub paszport ważny dłużej niż planowana data powrotu.

Przepisy celne

Wyspy Kanaryjskie – w przepisach celnych nie są uznawane jako część Unii Europejskiej w związku z tym mają zastosowanie przepisy celne korzystne dla turysty - przy zakupie towarów nie płaci podatku VAT. Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, CD, magnetofony. Można również wwieźć lub wywieźć: 1 l alkoholu, 2 l wina, 50 ml wody toaletowej, 60 ml perfum, 200 szt. papierosów oraz pamiątki o łącznej wartości 240 USD.

Czas

Czas polski minus 1 godzina.

Elektryczność

Elektryczność: 220 V/50 Hz.

Waluta, bankomaty, karty płatnicze

Obowiązującą walutą jest euro. Banki znajdują się w centrach miejscowości wypoczynkowych i otwarte są w dni robocze w godzinach 9.00-14.00. Pieniądze można wymienić również w recepcji hotelowej. Zarówno banki. Można też skorzystać z powszechnie dostępnych bankomatów.

Napiwki

Napiwki zależy oczywiście od woli klienta i są wyrazem podziękowania za świadczone nam usługi. Przyjęty jest zwyczaj pozostawiania napiwku w restauracjach, taksówkach w wysokości ok. 10% rachunku. Można też wyrazić zadowolenie z obsługi hotelowej.

Zakupy i ceny

Sklepy otwarte są zwykle od 9.00 do 12.30 lub 14.00, a następnie od 16.30 lub 17.00 do 20.00. Jedynie duże markety spożywczo-przemysłowe i domy towarowe oferują swe usługi bez przerwy. W soboty większość sklepów jest czynna tylko do południa.

Fotografowanie

Fotografowanie w niektórych obiektach dostępnych dla zwiedzających może być zabronione lub ograniczone. W niektórych wnętrzach muzeów i świątyń fotografowanie możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty, dlatego też, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, warto najpierw zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania.

Ambasada RP

KONSUL HONOROWY RP NA WYSPACH KANARYJSKICH: C/ Triana 104, 5º D 35002 Las Palmas de Gran Canaria Tel.: (+34) 928 366 982 Fax: (+34) 928 437 364 E-mail: consul@polonia.nom.es

Komunikacja

Na Fuerteventurzę działa doskonale zorganizowana komunikacja autobusowa, która jest wygodna, czysta i szybka. Popularne są również taksówki, jednak wynajmując je na dłuższą trasą warto wcześniej uzgodnić cenę. Na wyspach jest wiele wypożyczalni samochodów. Pomiędzy wyspami utworzono siatkę częstych przelotów lokalnych. Wygodnym i popularnym środkiem transportu między wyspami są promy i wodoloty, a w czasie rejsu można skorzystać z dodatkowych atrakcji jak np. dostarczające obserwacji żyjących na wolności delfinów i wielorybów.

Telefony komórkowe

Telefonia komórkowa jest powszechnie dostępna. Jeśli chodzi o rozmowy telefoniczne łączone przez recepcję wiążą się one z dodatkową opłatą. Rozmowy z automatów znajdujących się w mieście są tańsze. Telefonując do Polski, należy wybrać najpierw numer kierunkowy 0-0 48, następnie numer kierunkowy miasta, bez poprzedzającego go zera i numer rozmówcy.

Kuchnia

Regionalna kuchnia ma korzenie w kulinarnych tradycjach Guanczów (pierwotnych mieszkańców wysp). Najbardziej popularne wśród typowo kanaryjskich potraw są: papas arrugadas (pomarszczone ziemniaki podawane z narodowym sosem mojo), potaje de berros (zupa z rukwi wodnej), soncocho (gotowana ryba), gofio (zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw). Słynne jest wino Malvasia i rum z La Palmy oraz słodkie likiery np: bananowy.

Internet

W ośrodkach turystycznych można korzystać z kawiarenek internetowych. Coraz bardziej popularny staje się sieć bezprzewodowa.

Wypożyczenie samochodu

Na wszystkich wyspach działają firmy wynajmujących samochody. Aby wypożyczyć auto, należy posiadać prawo jazdy przynajmniej 1 rok i mieć ukończone 21 lat. Biorąc pojazd, trzeba wpłacić kaucję. W ramach ceny wynajmu winno być zawarte również ubezpieczenie samochodu. Dodatkowo opłacić trzeba ubezpieczenie osobiste i pasażerów. Samochód dostaje się z pełnym bakiem benzyny i z pełnym należy go zwrócić. Drogi są w dobrym stanie, są wyraźnie oznakowane.
Bezpłatny Newsletter!
Zapisz się aby otrzymywać najnowsze oferty i promocje
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Ładowanie...